„Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”– Wieleń 04.03.2018 r.  

 

W 2011 roku 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji 4 marca 2018 r. w całej Polsce po raz szósty odbył się  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Wzięło w nim udział 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce oraz ośmiu za granicą.

Głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku. Bieg ma charakter wielopokoleniowy i rodzinny, a cechą łączącą wszystkie imprezy biegowe, odbywające się tego dnia pod nazwą „Tropem Wilczym", jest dystans 1963 m, który symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek".

Co roku wybierani są patronujący biegowi bohaterowie. Tym razem byli to Żołnierze Wyklęci zamordowani w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Wśród tegorocznych patronów znaleźli się: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski, Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki – to ich podobizny widnieją na koszulkach, w których biegli uczestnicy.

W związku z tym, że na biegowej mapie imprez upamiętniających Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w tej części Wielkopolski była duża pustka, członkowie KS „Debiut” postanowili ją wypełnić, organizując Bieg „Tropem Wilczym”. Dlatego też ta edycja biegu była wyjątkowa, nie tylko dla całego kraju, z racji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale i dla Klubu Sportowego „Debiut” oraz całego Wielenia - ponieważ po raz pierwszy bieg odbył się w naszym mieście.

Bieg zorganizowaliśmy na dwóch dystansach: bieg oraz marsz Nordic Walking na 1963 m, które były dystansami honorowymi (bez klasyfikacji),  natomiast dystans 4 km to III Bieg Wiosenny, w którym nagrodzono najlepszych biegaczy w kategorii kobiet i mężczyzn.   

Dzięki uprzejmości pana dyrektora Jerzego Kośmidra, biuro zawodów, którego prowadzeniem zajęli się członkowie zaprzyjaźnionego Klubu Biegacza „Aktywni” z Krzyża Wielkopolskiego, mieściło się w  Szkole Podstawowej nr 2 w Wieleniu. W skład wydanego każdemu uczestnikowi  pakietu startowego, w większości przygotowanego przez Stowarzyszenie „Wolność i Demokracja” wchodziły: pamiątkowa koszulka, komiks z serii Wilcze Tropy pt. Zapora. Hieronim Dekutowski oraz medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej.

W nietypowy sposób w biegu uczestniczyli zawodnicy klubu FSD RUN Drezdenko. Grupa 13 osób odebrała dzień wcześniej pakiety startowe i w koszulkach okolicznościowych pobiegli z Drezdenka do Karwina  do pomnika poświęconego partyzantom Armii Krajowej działającym na terenach Puszczy Noteckiej. Licząc osoby, które nie mogły stawić się na niedzielnym starcie, a pobiegły tego dnia dla idei w innych miejscach  możemy powiedzieć, że w Wieleniu Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczciło 115  zawodników.

Start zaplanowano na godzinę 15.00.  Po krótkiej przemowie przedstawiciela KS „Debiut”, głos zabrała Burmistrz Wielenia pani Elżbieta Rybarczyk, która oficjalnie otworzyła bieg.

Około 100 zawodników ubranych w okolicznościowe koszulki z wizerunkami niezłomnych ruszyło malowniczą trasą, prowadzącą ulicami Wielenia oraz ścieżkami leśnymi.  Start i meta mieściły się na ulicy Daszyńskiego, trasa wiodła ul. Leśną, ścieżkami wokół starej strzelnicy, a także dookoła parku miejskiego przed kościołem. Uczestnicy Biegu Wiosennego mieli do pokonania dwie pętle.

Z dystansem zmierzyli się zawodnicy w różnym wieku – od przedszkolaka, a nawet   malucha w wózku (!) po seniora – najstarszym uczestnikiem był znany wieleński biegacz pan Józef Wrona. Można było spotkać stałych bywalców imprez biegowych, jak i nowych pasjonatów biegania, wśród których była także pani Burmistrz. Wszystkich biegaczy nagrodzono medalem.

Panowała radosna i przyjacielska atmosfera. Biegowi sprzyjała także aura, dobrze oznakowana trasa oraz pomoc harcerzy zabezpieczających teren. Kibice dopingowali nawet w środku lasu!

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwał wykwalifikowany ratownik medyczny.

Najszybszym zawodnikiem III Biegu Wiosennego okazał się pan Karol Helak z KB „Aktywni” z Krzyża Wlkp., który trasę pokonał w czasie 14:23, a najszybszą zawodniczką  pani Rozalia Gapska z Klubu Biegacze Józefa Nojiego, która trasę pokonała w czasie 18:08.

Uczennice Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieleniu  zadbały o to aby każdy uczestnik otrzymał ciepły posiłek regeneracyjny oraz  słodki poczęstunek.

Przed dekoracją można było usmażyć kiełbaski na ognisku przygotowanym przez Harcerzy z 1. Wieleńskiej Drużyny Starszoharcerskiej i 1. Wieleńskiego Szczepu Harcerskiego oraz wysłuchać śpiewanych przez nich pieśni patriotycznych. Dzięki uprzejmości księdza Grzegorza Grabowskiego, ognisko odbyło się na „Grabówce”.

Po godzinie 16.30 przenieśliśmy się na salę gimnastyczną, by wraz z panią Burmistrz Elżbietą Rybarczyk udekorować zwycięzców Biegu Wiosennego. Pracownia Witrażu państwa Ireny i Piotra Jagłów przygotowała niespodziankę dla osoby, która najszybciej pokona trasę 4 km - przepiękny witraż z wilkiem trafił w ręce pana Karola Helaka.

Na koniec wśród wszystkich uczestników biegów, rozlosowaliśmy nagrody rzeczowe. Dzięki zaangażowaniu lokalnych sponsorów, większość zawodników wróciła do domu z upominkami.

Dziękujemy pani Burmistrz Elżbiecie Rybarczyk oraz Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 panu Jerzemu Kośmidrowi za okazaną pomoc w organizacji. Podziękowania kierujemy również w stronę harcerzy, uczennic SP nr 1 w Wieleniu oraz sponsorów, którzy dołożyli swoją cegiełkę do pierwszego wieleńskiego Biegu Tropem Wilczym.

Profesjonalną obsługę elektronicznych zapisów oraz pomiar czasu zapewniła nam zaprzyjaźniona firma Macieja Łucyka www.maratonczykpomiarczasu.pl – dzięki temu impreza przebiegła sprawnie.

Mile zaskoczyła nas frekwencja – zarówno wśród biegaczy, jak i kibiców. Zawdzięczamy ją szeroko zakrojonej akcji promocyjnej w mediach społecznościowych i lokalnych. Duże zainteresowanie świadczy także o potrzebie organizowania patriotycznych imprez na terenie gminy Wieleń.

Myślimy, że śmiało możemy napisać – do zobaczenia za rok w Wieleniu na biegu Tropem Wilczym!

 

Fotorelacja wykonana przez Panią Natalię Kaczmarkiewicz:  Galeria zdjęć - Bieg Tropem Wilczym - Wieleń 2018 

 

Organizację  naszego biegu wsparli:
- Urząd Miejski w Wieleniu
- firma „AND-POL” Anna Paszczyńska-Sikora
- salon fryzjerski „HAIR&YOU” Patrycja Banecka
- salon fryzjerski Katarzyna Grencel
- Cukiernictwo Roman Grzegorzewski
- Mini Market Osiedlowy pani Beaty Mazur
- Sklep Sportowo-Rowerowy Ewy i Tomasza Wojtkowiaków
- Sklep Spożywczo-Przemysłowy pani Małgorzaty Pauszek
- Pani Sara Stochaj
- Państwo Wioletta i Piotr Stochaj
- Państwo Cecylia i Paweł Witkowscy
- Pan Daniel Witkowski
- Patria –Top Sp. z  o. o.
- Pracownia Witrażu Państwa Ireny i Piotra Jagłów
- Zakład Produkcyjno-Usługowy FIL-KAM Hubert Banasiak
- Zakład Stolarsko-Tapicerski Nowicki Jarosław
- Auto Naprawa – Serwis Ogumienia Bartosz Ostrowski
- Państwo Mariola i Jan Pisowodzcy